Pavol Balák – Poistenie & Financie

Pavol Balák

Môj rok 2021 a čo chystám na rok 2022

Na sklonku roka je zvykom bilancovať – čo sa nám v danom roku podarilo, na čo sme hrdí a čo by sme, naopak, najradšej vymazali z pamäte. Tento rok bol špeciálny a zároveň poriadne náročný. 

Moje hodnotenie prichádza troška neskôr, hlavne z dôvodu, že koniec roka bol naozaj hektický. Dúfam, že vás toto čítanie bude zaujímať a ak vydžíte až do konca tak sa dostanem aj k tomu čo plánujem a očakávam na rok 2022.

 

Rok 2021 nebol jednoduchý, ako pre mňa tak ani pre všetkých ľudí, nie len na Slovensku ale aj na celom svete. Toto je ale pár bodov, do ktorých by som zhrnul ako som videl môj rok:

 

Keď vás hodia do vody, musíte sa naučiť plávať

Nový vo “fachu”

Síce sa s poistením stretávam už dlhšiu dobu, hlavne cez môjho otca. Oficiálne som sa začal venovať finančnému sprostredkovaniu v roku 2020.

Až rok 2021 bol pre mňa prelomový, ocitol som sa v situácii, kde som musel dávať o sebe vedieť a neustále sa pripomínať. Ja moju situácia nazývam, že som sa ocitol v neexistencii. Nik o mne nevedel, ľudia vo mňa nemali dôveru a iba na mne bolo, či sa udržím a budem pokračovať alebo to všetko vzdám.

Musel som neustále dokazovať, že viem o čom rozprávam. To čo ma neustále držalo v optimizme boli výsledky ľudí, vždy keď som niekomu pomohol, poradil alebo vyriešil škodovú udalosť. To ma posúvalo dopredu. Nakoniec moja najväčšia odmena boli práve spokojný klienti a recenzie.

Odborné skúšky

Mnoho ľudí toto síce netuší, ale aby ste mohli ponúkať finančné produkty, musíte absolvovať odborné skúšky v akreditovanej spoločnosti Národnou bankou Slovenska. Pre každý sector finančného trhu musíte absolvovať osobitné finančné vzdelávania (toto sa vykonáva 1x za rok) a potom sa robí odborná skúška, raz za 4 roky.

Som veľmi rád, že sa mi podarilo všetky skúšky zložiť. Môžem tak vykonávať svoju prácu odborne a v súlade so zákonom. Pretože, nie je tajomstvom, že sa nájdu finančný agenti, ktorí vám urobia zmluvu aj bez toho aby si splnili čo i len základnú zákonnú povinnosť.

Moja záľuba vo vzdelávaní sa

Ak vás niečo baví, nemusíte vynakladať veľa úsilia na učenie sa. Každý kto študoval o tom vie svoje. Veľmi dobre sa niečo učí, ak vás danná téma zaujíma a baví.

Toto je aj môj prípad. Veľmi rýchlo som zistil, že poistenie a financie všeobecne je téma o ktorej rád debatujem, čítam a zisťujem viac a viac. Za celý rok mi prešlo rukou pár veľmi zaujimavých kníh a nespočetné množstvo článkov. Našiel som čaro podkastov, ktoré mi tiež ponúkli inšpiráciu a nové poznatky. Zistil som, že ak chcem ľuďom vedieť kvalitne radiť, musím o dannej téme vedieť čo najviac. Zároveň sa iba usvedčujem v slová Aristotela, ktorý povedal slávnu vetu: “Čím viac viem, tým viem, že nič neviem” a je to úplna pravda. Pretože, čím viac sa o dannej téme vzdelávam, zisťujem, že sa musím učiť viac a viac.

Môj mentor

V mojej doterajšej kariére ma ovplyvnili hlavne dvaja ľudia. Nie je tajomstvom, že k poisťovníctvu ma priviedol môj otec, za čo som mu veľmi vďačný.

Najväčší vplyv na mňa ale mal človek, ktorý je podľa mňa jeden z najlepších odborníkov na financie nie len na Orave ale takisto na celom Slovensku. Jeho meno je pán Jurovčík, možno ho po mene veľa ľudí poznať nebude. Známejšia vám bude skôr jeho značka Naše Poistenie.

Aj touto cestou by som sa mu chcel poďakovať, pretože mi za celý rok venoval množstvo času a dal veľké množstvo cenných rád. Aj vďaka nemu sa formujem nie len ako odborník ale aj ako človek.

Takmer bez voľného času ale za to som sa cítil naplnený

Dve práce

Finančné sprostredkovanie nerobím odjakživa. Nechcel som ísť cestou MLM ani sa zamestnať iba v jednej poisťovni, kde by som dostával plat.

Rozhodol som sa ísť ťažšou cestou. Ísť na vlastnú päsť, budovať všetko od základov, od začiatku. Táto cesta má svoje výhody aj nevýhody. Som síce svojim pánom, zodpovedám sám za seba, na druhej strane, začiatky sú vždy dvakrát také ťažké.

Aby som to zvládol po finančnej stránke, rozhodol som sa nájsť si zamestnanie. V ktorom budem do vtedy, kým sa nebudem môcť plne oprieť o príjmy z finančného sprostredkovania. Ja dúfam, že nepotrvá dlho, kedy budem môcť zanechať toto zamestnanie.

Čo teda robím? Vyštudoval som vysokú technickú školu odborom strojárstvo, toto mi otvorilo cestu v automotive firme ako kvality inžinier. Som preto zodpovedný za kontakt so zákazníkom a za riešenie problémov ktoré súvisia s kvalitou našich výrobkov.

Čo mi táto práca dala? Vďaka tejto práci som sa stal oveľa viac organizovanejší. Je všeobecne známe, že v automotive sa veľmi dbá na štruktúru a organizovanie takmer všetkého, od ceruziek na stole až po najzvláštnejšie dáta. Viem oveľa lepšie nakladať so svojím časom – tzv. Time managment, na ktorý sa dbajú veľké nároky. Keďže moja práca súvisí s kvalitou, naučil som sa celkom efektívne riešiť problémy. V automotive majú detailne vyvinuté metódy na riešenie problémov (problem solving methods). Tieto metódy neplatia iba pre firmy, ale dajú sa využívať v každej oblasti nášho života. Vecí čo som sa naučil je omnoho viac, ale tie už rozpisovať nejdem, lebo to by bolo na ďalší článok 🙂

Poistné zmluvy dokáže narobiť hocikto, poctivá starostlivosť si ale vyžaduje niečo viac

Myslím si, že kto chce uspieť, tak by sa mal odlíšiť. Existuje nesmierne množstvo spôsobov odlíšenia sa. Sú extravagantné spôsoby ale aj viac tradičné spôsoby. Ja som sa rozhodol ísť cestou naozaj poctivej starostlivosti o ľudí, pretože si myslím, že takýto prístup pretrvá.

Je pekné rozprávať o starostlivosti, no ľudia chcú vidieť výsledky. Práve na tomto som si dával záležať po celý rok. Vždy som sa snažil pomôcť, poradiť (aj keď som z toho nič nemal), ak bolo potrebné ísť k nehode tak som išiel, ak bolo treba doriešiť niečo s poisťovňou tak som sa do toho pustil.

Nebudem klamať, nie vždy sa mi chcelo. Boli chvíle, kedy by som robil radšej niečo iné. No je veľmi dôležité stáť si za svojimi slovami. A práve toto bolo jedno z mojich pilierov, ktoré som si zaviedol, keď som začínal – pomáhať ľuďom vždy keď to bude v mojich silách.

Najdôležitejší človek na mojej ceste

Ak by som mal vybrať človeka, ktorému by som chcel poďakovať najviac. Je to práve moja priateľka Zuzka. Ona mi vždy verila, podporovala ma, chápala keď mi o 21:00 volali ľudia a ja som to zdvihol a zvládla aj keď som do dlhých večerov robil poistné zmluvy.

Moja najväčšia vďaka patrí jej. Viac sa tu rozpisovať nejdem, poďakujem jej v súkromí 🙂

Na prvom mieste je dôvera a úprimný záujem o ľudí 

Moja identita a filozofia

Prvú vec čo som si urobil, keď som začínal, bolo, že som zobral papier a napísal som si kto chcem byť, ako sa chcem prezentovať a pre koho to chcem robiť.

Prvá vec ktorú som si napísal, bola, že chcem budovať dôveru medzi mnou a ľuďmi. Tento bod bol pre mňa vždy najdôležitejší a na prvom mieste.

Ako sa buduje dôvera?

Dôvera sa buduje dlhodobo a vie sa zrútiť v malom okamihu. A ako sa takáto dôvera buduje? Je to jednoduché – keď som niekomu radil, tak som to hovoril iba to čo by som urobil ja sám, keď som niekomu uzatváral poistenie, uvažoval som nad tým, či by som to podpísal ja sám, keď som niekomu pomáhal s likvidáciou, robil som to ako pre seba…

Okrem toho som sa pustil do dlhodobého ale pekného plánu. Vzdelávať ľudí o finančnej gramotnosti. Mojím cieľom bolo vytvoriť komunitu ľudí, ktorý sa nedajú oklamať rôznymi šarlatánmi a poradcami ktorí vidia iba svoju peňaženku.

Na toto som sa rozhodol vytvoriť facebookovu a instagramovú fanpage, ktorá sa venuje prevažne poisteniu a slúži aj ako moja propaganda ale taktiež aj na vzdelávanie ľudí. Potom tu je aj moja skupina Financie bez pátosu, kde mi ide hlavne a prioritne o vzdelávanie ľudí a ponúkanie im moje vedomosti jednoduchou formou.

Byt

Pol roka plánovania a pol roka tvrdej práce

Rozmýšľal som či sa idem k tomu vyjadrovať. Ale povedal, som si, že prečo nie? No vyjadrím sa k tomu iba stručne a poprípade sa tomu budem venovať v ďalšom článku ak o to bude záujem.

Už od začiatku roka, som mal v pláne kupiť byt. Uvažoval som nad bytom či v Námestove, v Dolnom Kubíne ale aj v iných mestách. Veľa som si o tom naštudoval a nakoniec som si povedal, že idem do toho. Výsledkom bola kúpa dvoj izbového bytu v Martine.

Prečo práve v Martine? Viedlo ma k tomu viac dôvodov, ako investičná príležitosť, nová nemocnica, poloha, cena atď… viac k tomu možno inokedy.

Tvrdá práca ale začala až po kúpe, keďže byt bol úplne v pôvodnom stave, musel som ho celý prerobiť. Trvalo mi to tri mesiace, kým sme byt prerobili. Bol to môj najväčší projekt roka a som naň patrične hrdý.

Ak chcem o niečom radiť, musím o tom aj niečo vedieť

Ku kúpe bytu ma viedla aj myšlienka, že ak chcem o niečom radiť, musím o tom niečo vedieť a najlepšie sa to naučím tak ak sa do toho sám pustím.

Verím, že každý ak chce o niečom učiť, tak by si to mal sám vyskúšať. Ak chce niekto predávať byty, mal by si vyskúšať celý predajný proces na svojej koži, ak chce niekto predávať investície detto, poistenie to isté… Platí to v každom smere nášho života.

Kto vie, možno bude zo mňa realiťák 🙂 🙂

Rozhodol som sa vytvoriť niečo väčšie, čo pretrvá

Keď som začal s finančným sprostredkovaním, dlho som sa trápil nad tým ako ma berú ľudia. Ako nejakého zloducha, kto ich chce obrať peniaze. Pri tom, som mal vždy čisté úmysly. Preto som si povedal, že mojím najväčším životným poslaním bude zmeniť mienku ľudí na finančných sprostredkovateľov, ukázať im, že sa to dá robiť aj poctivou cestou.

Jediná možnosť ako toto dokážem docieliť je, aby som robil moju prácu poctivo a aby som vzdelával ľudí. Viem, že to je dlhá a náročná cesta ale aj cesta dlhá tisíc kilometrov začína prvým krokom.

ROK 2022

Ako každý, kto sa chce niekde posunúť, aj ja som si nastavil nejaké ciele a priority ktorým sa chcem tento rok venovať. Niektoré si nechám pre seba ale o niektoré sa s vami rád podelím.

Vzdelávať ľudí o finančnej gramotnosti bude pre mňa priorita aj v novom roku
 • V Roku 2022 sa môžete tešiť na nový, oveľa zábavnejší spôsob vzdelávania.
 • Pripravil som pre vás veľké množstvo obrázkov, na rôzne témy (fakty, zaujímavosti, tipy, mýtusy, a mnoho ďalšieho…). Tieto obrázky budú v peknej grafike, vždy s textom kde vysvetlím niečo o téme viac.
 • Viac menej najväčšie množstvo mojich príspevkov pôjde cez facebookovú fanpage, ktorá sa bude venovať prevažne poisteniu a dôchodkovým schémam. Ak chcete oveľa viac vzdelávacieho obsahu, určite je dobré pridať sa do facebookovej skupiny Financie Bez Pátosu, kde bude poistenie iba okrajovým obsahom a zaoberať sa tam budem celkovému finančnému trhu (od investícii až po realitný trh).
 • A nakoniec plánujem natáčanie vzdelávacích videí a robenie webseminárov, tohto sa dočkáte počas roka. A najskôr ich budem pridávať do skupiny Financie bez Pátosu.

 

Nový level osobnej starostlivosti o mojich klientov – budem ponúkať výhody zdarma, ktoré inde nenájdete
 • Chcem ešte rýchlejšie a promptnejšie reagovať na požiadavky klientov
 • Každý môj klient bude mať možnosť opakovane si zobrať záznam o nehode
 • V prípade nehody alebo úrazu majú moji klienti možnosť bezplatne využiť právnickú pomoc pri vymáhaní poistného plnenia
 • Ďalšou novinkou je možnosť využiť výpočet ceny nákladov v programe GT Motive (túto službu ponúkajú max 3 ľudia na Orave a bežným ľuďom to neponúkajú)
 • A nakoniec posledná novinka, pomôžem vám s vybavením náhradného vozidla pri dopravnej nehode

 

Výrazné zmeny v ponúkaných produktoch
 • Jedna z najväčších zmien oproti minulému roku, bude neponúkanie určitých poistných produktov od niektorých konkrétnych poisťovní. Je to z rôznych dôvodov, ktoré nechcem v tomto článku vypisovať a možno sa o nich niekedy zmienim v článku/videu (ale skôr nie) – ak budú tieto články niekoho zaujímať, nech sa mi ozve a môžeme sa o tom pobaviť.

Ale je to hlavne pre ochranu mojich klientov, pre praktiky niektorých poisťovní a ich produkty a prístup. Z môjho uhla pohľadu, radšej neurobím zmluvu ako mu urobiť zlú zmluvu. Ja cítim za ľudí určitú zodpovednosť, a nechcem aby som mal niekedy problémy s ľuďmi iba pre to, aby som zarobil pár euro. Po niektorých mojich minuloročných skúsenostiach som sa takto rozhodol a dúfam, že to budú ľudia rešpektovať. Niektorý poistný agenti veľmi radi tieto zmluvy urobia.

 

Nový rok, nové služby

Životné poistenie

Minulý rok som sa zameriaval hlavne na majetok, v tomto smere som sa stal naozaj odbornikom. Už od začiatku roka som si ale študoval aj problematiku životného poistenia, ako správne nastaviť riziká, ktoré pripoistenia sú dôležité a ktoré zbytočné a tak ďalej.

Najprv som to moc nepropagoval a nerozprával som o tom, pretože som sa chcel venovať iba majetku a neživotnému poisteniu.

Ľudia ma ale neustále oslovovali s tým, aby som im urobil návrh životného poistenie alebo rovno životné poistenie. Nechcel som ich posielať preč a tak som sa do toho pustil. Samozrejme som sa chcel uistiť, že tieto poistky budú urobené čo najlepšie (predsa ide o život a nie nejaký majetok). Pri tomto som zistil tú krásu životného poistenia a povedal som si, že budúci rok sa mu budem venovať oveľa viac.

Takže, ak by ste chceli návrh životného poistenia, alebo si chcete iba overiť, či náhodou neplatíte za niečo zbytočne a moc v životnom poistení… kľudne mi pošlite správu 🙂

Dôchodok

Toto je ale naozaj poriadna novinka. Mnoho ľudí mi písalo o tom či im neurobím 2. Alebo 3. Pilier. Vždy som im vedel poradiť do akého fondu zainvestovať no vždy som im iba poradil a poslal ich preč.

Na konci roka som ale zložil skúšky na 2. Pilier a tak ak potrebujete druhý pilier neváhajte a ozvite sa mi. Odborné skúšky na 3. Pilier mám v pláne, ale viem vám pomôcť aj s ním.

A čo ďalej?

Hypotéky, investície? No nechajte sa prekvapiť 🙂

V súčasnosti tieto služby neponúkam. Tak či tak, ak budete chcieť poradiť, opýtať sa alebo iba počuť môj názor. Napísať mi môžete vždy, vždy rád nezištne poradím.

A ak momentálne nič nepotrebujete, ale chcete byť v obraze s tým čo mi ide hlavou alebo chcete byť súčasťou komunity ľudí ktorý majú taktiež radi financie a všetko čo s tým súvisí, pridajte sa do skupiny Financie bez Pátosu na Facebooku.

 

Web v novom šate
 • Môj veľký cieľ na tento rok je prekopať web, zjednodušiť ho, zmeniť farby, zlepšiť blog, písať viac článkov a mnoho ďalšieho…
 • Určite sa máte na čo tešiť, a o každej zmene vás budem informovať 🙂

 

Ak ste sa dočítali až sem, ďakujem vám a prajem požehnaný a šťastný rok 2022. 

Pavol Balák

Verified by MonsterInsights