Pavol Balák – Poistenie & Financie

5 tipov ako si získate výhodné PZP

Aj keď už vlastníte viacero vozidiel, zriadenie povinného zmluvného poistenia (PZP), ktoré prikazuje zákon si vyžaduje určitý výskum a zručnosti. PZP má v ponuke snáď každá poisťovňa, no je dôležité naučiť sa, ako si vybrať poistenie auta, motocykla, prívesu alebo traktora, ktoré vám vyhovuje.

 

Zúženie možností a nájdenie správnej poisťovne vám môže výrazne znížiť celkové náklady na poistenie. Keď pochopíte, prečo sa poistné zvyšuje a znižuje, môžete porovnať pravidlá a zistiť, ako ušetriť peniaze. Držte sa týchto všeobecných tipov:

Povinné vs. havarijné poistenie

Hlavným rozdielom medzi PZP a havarijným poistením je, že havarijné poistenie kryje škodu na vašom aute a zákonom dané PZP na majetku a zdraví tretích osôb a nechránite tak vlastné auto. To sa však v mnohých prípadoch dá vyriešiť pripoistením. Najčastejšie druhy pripoistenia k PZP sú: čelného skla, stretu so zverou, prírodného živlu, úrazu posádky, výtlku, proti amortizácii, zodpovednosti zamestnanca.

 

Použite online kalkulačku

Online kalkulačka pre výpočet a porovnanie cien s jednotlivými poisťovňami vám ušetrí veľké množstvo času. Online kalkulačka komunikuje so servermi poisťovní, vďaka čomu je každá cenová ponuka aktuálna a dohodnutá výška poistného sa nemôže zmeniť. Do kalkulačky si zadáte požadované údaje a cenovú ponuku z viacerých poisťovní máte okamžite.

Údaje, ktoré zadávate do kalkulačky alebo ich poskytujete poisťovne musia byť pravdivé. So zmluvou totiž podpisujete aj prehlásenie, že vami poskytnuté informácie sú pravdivé a nezamlčali ste žiadnu skutočnosť. 

Ak si neviete poradiť, je dobré kontaktovať poistného agenta, ktorý to vyplní za vás a budete si istý, že zmluva je vyplnená správne.

 

Zostavte si PZP podľa vašich vodičských zvyklostí

PZP nie je univerzálne výhodné pre všetkých vodičov. Cenová relácia PZP sa líši vzhľadom na potreby majiteľa. Iné potreby má majiteľ 10-ročného vozidla s ktorým cestuje na dlhé trasy, ako vlastník nového auta, ktoré využíva iba v meste. Uistite sa, že vaše poistenie odráža, ako často používate svoje auto. Ak veľa nejazdíte, možno budete chcieť zvoliť poistenie podľa počtu najazdených kilometrov.

 

Cenu ovplyvňujú parametre vozidla a majiteľ

Každá poisťovňa si určuje výšku poistného individuálne, v zásade však celkovú výšku PZP ovplyvňujú dva základné aspekty, a to parametre vozidla (objem motora, veľkosť vozidla a pod.) a majiteľ vozidla. Cenotvorný faktor ovplyvňuje dátum narodenia majiteľa a bezškodovosť. Štatistiky preukazujú, že vodiči mladší ako 24 rokov môžu spôsobovať nehody omnoho častejšie, z toho dôvodu poisťovne tieto údaje vyžadujú. Ďalším faktorom je bezškodovosť, ktorá ovplyvňuje bonusový systém poistenia, ktorý je prenosný z jednej poisťovne do druhej.

 

Zvoľte si poisťovňu, v ktorej už máte uzatvorenú inú zmluvu

Ak si pre uzatvorenie PZP zvolíte poisťovňu, v ktorej už máte uzatvorenú inú zmluvu, môžete získať zľavu. Poisťovne často poskytujú existujúcim klientom, s ktorými už majú platobnú skúsenosť zľavy. Výber vami overenej poisťovne má pozitívny aspekt aj pre vás, pretože viete, že ste si vybrali dobre.

Ak máte záujem o preverenie ceny povinného zmluvného poistenia, môžete sa mi kedykoľvek ozvať. Na výpočet mi stačí ŠPZ, váš vek, PSČ.

PZP
Verified by MonsterInsights