Dôchodkové piliere
V roku 2006 pracovalo až 5,71 ľudí na jedného dôchodcu.
V roku 2050 to bude iba 1,9 ľudí na jedného dôchodcu.
Údaje zo Štatistického úradu SR a MPSVR SR (Dôvodná správa k zákonu o sociálnom poistení)
Dôchodkový systém na Slovensku
Reforma slovenského dôchodkového systému
V roku 2003 Slovenský republika prišla k rozsiahlej reforme dôchodkového systému.
Na základe toho sa zmenil jednopilierový systém na trojpilierový systém.
Tento systém vychádza z presvedčenia, že ľudia by v starobe nemali ostať závislý iba od jedného zdroja a to hlavne pri nepriaznivom demografickom vývoji, ktorý sledujeme už roky.
Povinné dôchodkové poistenie
Je spravovaný Sociálnou poisťovňou. Prostriedky ktoré sú vyzbierané z odvodov ekonomicky aktívnych ľudí sa priebežne prerozdeľujú dôchodcom vo forme dôchodkov.
Starobné dôchodkové sporenie
Funguje prostredníctvom sporenia si na osobnom účte. Tieto účty spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti. Vložené prostriedky sa investujú na finančných trhoch a tak sa zhodnocujú.
Doplnkové dôchodkové sporenie
Funguje prostredníctvom zhodnocovania majetku z dobrovoľných príspevkov zamestnancov a zamestnávateľov. Príspevky sa vkladajú na účty, ktoré spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti.
Od čoho bude závisieť výška vášho dôchodku?
Odvody na starobné sporenie
V súčasnosti odvody na starobné sporenie predstavujú 18% z vymeriavacého základu s prislušným legislatívnym obmedzením v danom roku.
Z týchto 18% odvodov 12,5% ostáva v Sociálnej poisťovni a 5,5% si môžete previesť na váš súkromný účet v DSS.
Do akých fondov môžete investovať v 2. a 3. pilieri?
Dlhopisové fondy
Tieto fondy nakupujú do svojho portfólia hlavne dlhopisy (obligácie) ktoré vydáva štát alebo podniky. Sú určené pre investorov ktorí chcú investovať na obdobie jeden až troch rokov.
Akciové fondy
Akciové fondy sú výnosnejšie ale zároveň volatilnejšie ako dlhopisové fondy. Oplatí sa do nich investovať pri dlhšom časovom horizonte ako je 5 rokov.
Indexové fondy
Podstatou indexových fondov je, že tieto fondy sa nesnažia prekonať trh ale iba kopírujú index akcií. Je to skvelá voľba pri dlhodobom investovaní.
5 hlavných dôvody, prečo by ste si mali sporiť na dôchodok už teraz
Vaše dôchodky budú nižšie a ceny vyššie
Valorizácia dôchodkov nebude stíhať držať krok s rýchlosťou akou rastú ceny potravín, liekov alebo služieb. Na váš dôchodok bude pracovať menej ľudí ako pracuje teraz. To všetko zhorší kvalitu vášho života.
Demografia budúcim dôchodcom nepraje
Musíme sa pripraviť na výrazné demografické zmeny. Čoraz viacej sa rodí menej detí a ľudí v dôchodkovom veku pribúda. To neznamená nič iné, len to, že dôchodky sa znížia.
Čím skôr začnete so sporením, tým budete mať vyšší dôchodok
Princíp dlhodobého a pravidelného sporenia znamená, že čím skôr po vstupe na trh práce si začnete sporiť na dôchodok tým ho budete mať vyšší.
Do 35. roka života môžete vstúpiť do II. piliera
Ak budete vstup do II. piliera odkladať, môže sa stať že vám tento vlak ujde. Ak sa rozhodnete vstúpiť do II. piliera, môžete si odkladať časť odvodov na svoj súkromný účet. V konečnom dôsledku vám to na dôchodku môže pridať 150 až 300€.
Vek vám na zdraví nepridá
Druhý pilier bol na Slovensku spustený v roku 2004 Je dobrovoľný a ľudia doň môžu vstúpiť do veku 35 roka svojho života. Druhý pilier tvorí základný systém dôchodkového zabezpečenia. Občania potom poberajú dôchodok z dvoch zdrojov a nie sú
II. pilier
Starobné dôchodkové sporenie
Čo to vlastne je ten II. pilier?
Druhý pilier bol na Slovensku spustený v roku 2004 Je dobrovoľný a ľudia doň môžu vstúpiť do veku 35 roka svojho života. Druhý pilier tvorí základný systém dôchodkového zabezpečenia. Občania potom poberajú dôchodok z dvoch zdrojov a nie sú odkázaný iba na dôchodok z prvého piliera.
Aké sú výhody vstupu do II. piliera?
Platí sa za vstup do II. piliera?
Za vstup do druhého piliera nič neplatíte. Taktiež počas sporenia nič neplatíte, pretože na tento účet sa pripisuje časť odvodov, ktoré tak či tak platíte na dôchodkové odvody do Sociálnej poisťovne. To znamená, že pri II. pilieri neplatíte nič z vlastných peňazí.
S akými spoločnosťami spolupracujeme?
Vstup do druhého piliera je určite správny krok, ak si chcete navýšiť váš dôchodok a ak nechcete byť závislý iba od jedného zdroja príjmu v dôchodkovom veku.
III. pilier
Doplnkové dôchodkové sporenie
Čo to vlastne je ten III. pilier?
Vstupom do III. piliera si dobrovoľne sporíte na svoj osobný účet pre zabezpečenie sa na dôchodok. Príspevky tam môžu vkladať tak ako zamestnanci tak aj zamestnávatelia. Vďaka III. pilieru získate ďalší zdroj príjmu na vašom dôchodku.
Komu sa III. pilier najviac oplatí?
Kedy si môžete vybrať nasporené peniaze z III. piliera?
Nasporené peniaze z 3. piliera si môžete vybrať aj skôr ako pri odchode do dôchodku. Vybrať si ich môžete najskôr po 10 rokoch od trvania zmluvy. Následne si ich môžete vybrať po ďalších 10 rokoch a tak ďalej.
S akými spoločnosťami spolupracujeme?
Pomôžem Vám so správnym nastavením a založením II. a III. piliera.
Pomôžem Vám so zabezpečením na dôchodok.
Pomôžem vám s analýzou, správnym nastavením fondov a so založením starobného a doplnkového dôchodkového sporenia a to úplne zadarmo.
Prečo nie som len ďalší "finančňák"?
Ako s nami prebieha spolupráca?
Zisťovanie vašich potrieb
Po oslovení urobíme krátku analýzu aby sme vedeli správne nastaviť aký fond je pre vás najvýhodnejší.
Konzultácia na doladenie detailov
Následne sa urobí doladenie detailov a zmlúv. Celý proces trvá do 15 minút.
Dotiahnutie zmluvy
Nakoniec sa dokončia všetky detaily, odošľú sa údaje do dôchodkovej spoločnosti a zanesú sa potrebné dokumenty.