Pavol Balák – Poistenie & Financie

Globálne otepľovanie a vplyv na poisťovne

Pamätáte si, keď sme sa ako deti v zime tešili množstvo snehu? Alebo, skúste sa zamyslieť ako v posledných rokoch narástol počet búrok, ktoré sú stále nebezpečnejšie. Nemusíte pamäťou siahať príliš hlboko, aby ste si spomenuli na tornádo v Čechách. Od priemyselnej revolúcie v roku 1750 sa zvýšila priemerná teplota na planéte Zem o 1,2 stupňa Celzia. Severná pologuľa sa ohriala o 1,6 a južná o 0,8 stupňa Celzia. Tento rozdiel je spôsobený prúdením oceánov, a preto sa severná pologuľa ohrieva výraznejšie ako južná. Tieto zmeny vplývajú na nás všetkých, pribúdajú katastrofy a živelné pohromy ako búrky a krupobitia. Čo na to hovoria poisťovne a aké škody museli hradiť v poslednej dobe v dôsledku pohrom spôsobených globálnym otepľovaním? 

 

Globálne otepľovanie sa stal fakt, ktorý ovplyvňuje miliardy ľudí na celom svete. Výnimkou nie je ani Európa. Tornádo v Čechách na seba upútalo veľa pozornosti, pretože tam zomrelo 6 ľudí a napáchalo to veľké škody. No podobné živelné pohromy sa tento rok dejú v celej Európe.


Aké prejavy klimatickej zmeny sú na globalnej úrovni?

  • Horúčavy a sucho
  • Nárast povodní
  • Poveternostné katastrofy
  • Krupobitie
  • Zemetrasenia
  • Zosuvy pôdy
  • Požiare
  • A mnoho ďalšieho… čo dnes rozoberať nebudem.

Tornádo v Čechách bola o sile F4. Na európske pomery ide o skutočne vzácnu udalosť – za posledných 70 rokov je evidovaných len 13 takýchto tornád a jedno so silou F5. Škody z tornáda boli predbežne stanovené na 15 miliárd CZK, toto číslo sa však určite bude ešte meniť. Zároveň ďalšie škody v stámiliónoch spôsobilo krupobitie, lokálne záplavy či silný vietor (vrátane downburstu v Stebne). Už teraz je ale zrejmé, že sa udalosť zaradí minimálne medzi 5 najdrahších katastrof v histórii Česka.


Tieto udalosti v Čechách sa stali súčasťou dlhšie trvajúcich silných búrok ktoré prebiehali medzi 17. až 25. júnom. Tieto búrky zasiahli väčšinu krajín západnej a strednej Európy. Najväčšie škody boli spôsobené silným krupobitím. Silné krupobitie sme zaznamenali aj na Slovensku. Napríklad na Orave v obci Zubrohlava alebo na východnom Slovensku. Poisťovne tieto škody momentálne odhadujú na 1,7 miliardy eur, pričom je možné že toto číslo sa ešte bude meniť. Pre predstavu, tieto škody znamenajú stocky tisíc rozbitých vozidiel a škody na strechách. Ďalšie búrky, ktoré zasiahli Europu boli medzi 28. až 30. júnom a poisťovne ich klasifikujú ako samostatnú udalosť, kde vznikli škody v stovkách miliónoch eur.


Supercelárna búrka zasiahla Slovensko 24. júna:

https://www.imeteo.sk/clanok/na-slovensko-vstupuje-intenzivna-supercela-pozor-na-krupobitie

Globálne otepľovanie, žiaľ nie je žiadny mýtus ani vymyslená rozprávka aby nás niekto môhol strašiť. Je to fakt, ktorému musíme čeliť. So zvyšujucou teplotou prichádzajú živelné katastrofy, ktoré nás všetkých ovplyvňujú a naďalej aj ovplyvňovať budú. Zaoberám sa síce poistením ale predovšetkým by som dnes chcel poprosiť všetkých aby dbali na prostredie v ktorom žijeme a pomohli zahájiť zmenu od seba.

Okrem toho je veľmi dôležité aby ste nezabudli na poistenie. Pri autách je dôležité aby ste mali pripoistenú živelnú udalosť alebo v prípade novšieho vozidla uvažujte nad havarijným poistením. Pretože ak bude vaše auto nechránené pri krupobití, tak to z vášho auta sa do pár minút stáne totálna škoda.


Pri nehnuteľnostiach si poistite celý balíček škôd. Požiar, živelnú udalosť a nezabudnite naa zemetrasenie, ktoré síce znie ako sci-fi ale nemusí to tak byť. Okrem toho je dôležité aby ste mali v poistení zahrnutú aj občiansku zodpovednosť. Tá vám pomôže hradiť náklady ak z vášho domu odletí napríklad škridla a urobí susedom škodu.


Na záver vám iba želám, aby ste tieto neprijemnosti nemuseli nikdy riešiť a aby sme spoločnými silami dokázali aspoň o malý kúsok zvrátiť globálne otepľovanie.

 

 

Verified by MonsterInsights