Pavol Balák – Poistenie & Financie

10 tipov na čo si máte dávať pozor pri cestovnom poistení

Kto ma pozná vie, že veľmi rád cestujem. Každú voľnú chvíľu využívam na to aby som mohol spoznať nejakú novú krajinu, kultúru a ľudí v nej. Napriek tomu že momentálna situácia nám cestovať neumožňuje, už teraz plánujem, ktorú ďalšiu krajinu by som mohol navštíviť. Miesto ďalšieho dobrodružstva sa vždy mení, jedna vec ale stále ostáva – nikdy nezabúdam na cestovné poistenie.

Prečo cestovné poistenie nie je blbosť a mali by ste si ho zakúpiť vždy keď niekde cestujete?

Neraz som počul názor, že cestovné poistenie je zbytočný prepych alebo otrepané klyšé „do teraz sa mi nestalo nič, prečo by sa to malo zmeniť“. Nuž náhoda je blbec a zlé veci sa stanú keď ich najviac nečakáte. Základné cestovné poistenie kryje hlavne zdravotné náklady, čiže od boľavého zuba až po ťažšie zranenia. Pripoistiť si môžete ďalšie dôležité riziká ako:

  • Stratu batožiny a dokladov
  • Zodpovednosť za škodu
  • Pomoc právnikov
  • Meškanie batožiny
  • Technickú pomoc v zahraničí
  • A mnoho ďalšieho.

Toto je desať najčastejších vecí, na čo by ste si mala dávať pozor vždy keď si uzatvárate cestovné poistenie:

01. Poistný limit – najhlavnejšia vec pri cestovnom poistení.

Najdôležitejšou vecou pri cestovnom poistení je poistný limit. Základný limit cestovného poistenia v Slovenských poisťovniach býva okolo 100 000 €. Tento limit by mal byť dostačujúci vo väčšine krajín. Sú však výnimky kde to stačiť nebude. Ďalšie poistné limity poisťovní na Slovenskú sú 150 000 €, 250 000 €, 350 000 €, 20 000 000 € až neobmedzené náklady. Všetko sa to odrazí na cene, platí ale pravidlo – čím vyšší limit tým lepšie.

02. Dávajte si pozor na poistný limit – je rozdiel cestovať do Chorvátska alebo do USA.

Najčastejšie v poisťovniach existujú tri druhy destinácii, na ktoré si môžete uzatvoriť poistenie. Najlacnejšia možnosť je Európa. Druhou variantou je “Svet” – okrem USA a Kanady. Najdrahšia varianta je “Svet spolu s Kanadou a USA”. Cena zdravotnej starostlivosti je v týchto dvoch krajinách extrémne drahá, to sa ukáže aj na cene cestovnom poistení. Je to hlavne preto, že v nemocniciach aj pri najmenšom úraze vám doktori zo zákona musia urobiť všetky komplexné vyšetrenia. A samozrejme všetko si aj naúčtujú.
Takže ak ste viete že do týchto krajín nezavítate, tak si túto tretiu variantu nekupujte, pretože zbytočne preplatíte.

03. Existujú dva typy celoročných poistení – má to veľký vplyv na cenu.

Pri prvom type celoročného cestovného poistenia je podmienka, že nesmiete byť vycestovaný po celý rok – ale váš pobyt v zahraničí nesmie byť dlhší ako určitý počet dní – najčastejšie to je 30, 45, 60 alebo 90 dní na jednu cestu. Čiže môžete cestovať napr. 60 dní, potom sa vrátite na Slovensko, oznámite to poisťovni a znova môžete ísť do zahraničia. A takto po celý rok. Ak ste v zahraničí dlhšie, strácate nárok na poistné plnenie. Takéto poistenie je vhodné napr. pre pracovníkov ktorý cestujú do zahraničia za prácou. Alebo ak cestujete počas celého roka ale v intervaloch Druhý typ sa vzťahuje na celý rok bez akýchkoľvek prerušení. Druhý rozdiel medzi týmito poisteniami je cena. Cenový rozdiel je dosť veľký – napr. pri prvom type to môže byť 50 € a pri druhom type 500 €.

04. Ak športujete, určite si dajte pozor na zahrnuté športy v cestovnom poistení

V každej poisťovni a v každom produkte to majú poisťovne zadefinované inak. V niektorom prípade sú športy ako lyžovanie a turistika už zahrnuté v balíku, inde si to musíte pripoistiť. Pri cestovnom poistení si všímajte veci ako lyžovanie mimo vyznačených trás. Toto býva najčastejšie v pripoisteniach. Mojou radou je, že ak sa chodíte lyžovať s rodinou napr. do Álp ale sem tam s kamarátmi vyrazíte na adrenalínovú jazdu mimo vyznačených zjazdoviek – urobte si pripoistenie v krátkodobom poistení, keby ste to mali pripoistené v dlhodobom cestovnom poistení, výrazne by sa to podpísalo na cene.

05. Ak si pripoisťujete batožinu, skontrolujte či sa to týka aj elektroniky

Vo výlukách pri bežnom poistení batožiny často nájdete že mobil, notebook, alebo foťák vám poisťovňa nepreplatí. Preto si a to dajte veľký pozor. Ďalšou vecou, ktorú poisťovne nepreplácajú sú krádeže z nepozornosti, vreckové krádeže. Preto si určite dávajte veľký pozor na svoje cennosti alebo si skontrolujte svoju poistku, aby ste neostali zaskočený.

06. K zubárovi je lepšie zájsť pred vycestovaním

V podmienkach cestovného poistenia často nájdete že za zákrok zubára, dostanete iba drobné (často to býva max do 300 €). Toto v takej Kanade alebo USA určite nebude stačiť ani z ďaleka. Poisťovne vám tieto peniaze zaplatia iba v prípade akútnej bolesti zuba.
Ak máte strach, že budete mať na cestách problémy so zubami, určite hľadajte poistenie s komplexnejším pripoistením zubov.

07. Chystáte sa na hory? – Potom si dávajte na toto poriadny pozor

Vo väčšine cestovných poistení, je limit na horách do 3000 metrov nad morom. Toto by malo poväčšine stačiť, no sú prípady kde to určite stačiť nebude. Preto si pred vycestovaním na hory, určite preverte do akých výšok pôjdete.

08. Ak ste sa zabudli poistiť pred cestou, môžete to urobiť aj na cestách

Pravdou je že ak ste sa zabudli poistiť pred vycestovaním, väčšina poisťovní vás už nepoistí. Je to prirodzené, pretože je to ich ochrana pred poistným podvodom. Existujú však možnosti ako sa poistiť aj počas cesty. Ak sa poisťujete počas cesty, tak poistenie začína platiť až za pár dní od poistenia.

09. Európsky preukaz zdravotného poistenia vám stačiť nemusí

Ak si myslíte, že cestujete iba po Európe a bude vám preto stačiť Európsky preukaz zdravotného poistenia, môžete byť nemilo prekvapený. Toto poistenie nepokrýva všetko, napríklad náklady na transport pozostatkov do rodnej krajiny alebo starostlivosť mimo verejných nemocníc vám toto poistenie nepokryje. Vo väčšine dovolenkových rezortoch a destináciách sú skôr súkromné kliniky a nemocnice. Preto vám určite odporúčam poistiť sa aj cez komerčnú poisťovňu. Okrem toho vám toto poistenie dáva možnosť využívať asistenčné služby.

10. Ak sa niečo stane, všetko si zadokumentujte a uchovajte čo najviac dôkazov

Snažte sa pri poistnej udalosti uchovať všetky možné doklady a dôkazy. Robte si fotodokumentáciu, natočte video, odložte si letenky, pýtajte si policajný zápis a všetky bločky a papiere ktoré vám môžu pomôcť. Pri následnej komunikácii s poisťovňou vám to môže veľmi pomôcť.

woman, pool, swimming

V súčasnej situácii je cestovanie stále do niektorých krajín náročné, no verím že čoskoro sa všetko uvoľní a ľudia začnú opäť cestovať či už za prácou, dobrodružstvom alebo oddychom. Cestovné poistenie je pritom pri vycestovaní úplne nevyhnutná záležitosť. Vyberajte si preto svoje cestovné poistenie dôsledne, platí že ak je takéto poistenie vybraté správne, tak za dobrú cenu môžete mať kvalitné poistenie. Ak si nebudete vedieť poradiť sami, určite kontaktujte odborníka, ktorý vám s výberom pomôže. Ja vám želám aby ste mohli spoznávať svet a nikdy nemuseli takéto poistenie využiť. 

Verified by MonsterInsights