Pavol Balák – Poistenie & Financie

crash test, collision, 60 km h-1620592.jpg

7 + 1 tipov ako ušetriť pri PZP

Ak ste si kúpili auto a chcete na ňom oficiálne jazdiť po cestných komunikáciách, musíte mať uzatvorené Povinné zmluvné poistenie. Ak ho nemáte, hrozí vám v prípade nehody pokuta či preplatenie škody z vlastného vrecka. A to určite nikoho nepoteší. Prinášam vám 7+1 bodov, ktoré vám pomôže ušetriť na povinnom zmluvnom poistení.  

1. Vek majiteľa vozidla

Jednou z hlavných vecí, ktoré ovplyvňujú sumu za povinné zmluvné poistenie, je vek vodiča – majiteľa.

Vo všeobecnosti platí, že čím ste mladší tým viac zaplatíte. Je to z dôvodu, že tomu, že mladí vodiči sú rizikovou skupinou. Starší, skúsení dlhoroční vodiči tak zaplatia podstatne menej a to hlavne v prípade, že nemali za desiatky rokov žiadnu škodovú udalosť.

Toto kritérium sa dá obísť tak, že sa poistenie napíše na dlhoročne skúseného rodiča (napríklad na rodiča), vďaka čomu mladý vodič bude môcť platiť za PZP menej.

 

2. Vaše bydlisko

Vaša výsledná cena bude je ovplyvňovaná aj miestom trvalého bydliska, ktoré máte uvedené v občianskom preukaze.

Čo to znamená? Ak bývate v Bratislave, určite zaplatíte viac ako keď bývate na Oravskej dedinke.

 

3. Vaše vozidlo

Čím drahšie a výkonnejšie auto si kúpite, musíte rátať s tým že cena poistenia bude vyššia. Jedná sa hlavne o tri parametre a to : výkon, vek a objem vozidla.

V praxi to znamená, že ak máte staršie vozidlo s výkonnom do 70 koní, zaplatíte výrazne menej ako majiteľ nového auta s 6 litrovým motorom, ktorý má niekoľko stoviek koní.

Ak chcete výrazne ušetriť, kúpte elektromobil, keďže ten spadá do kategórie vozidiel s objemom do tisíc centimetrov kubických. Zaplatíte teda len úplné minimum.

 

4. Odmena za bezpečnosť vozidla

Ak vaše auto obsahuje moderné prvky ako systém núdzového brzdenia alebo parkovací asistent. Poisťovne zvyknú dávať určitú zľavu.

 

5. Platenie poistného

Chcete si platbu poistného počas roka rozdeliť? Pripravte sa, že dokopy zaplatíte určite viac. Zľava za platenie poistného v jednej platbe býva okolo 10%, záleží to od konkrétnej poisťovne.

Odporúčam preto zaplatiť celú sumu na jeden krát, ušetríte tak pár euro.

 

6. Flotilová zmluva

Možnosť, ktorá je vhodná najmä pre podnikateľov. Ak vlastníte viac áut (5 a viac), je vhodné uzatvoriť PZP do jednej zmluvy. Táto zmluva sa nazýva flotilová. Takto zaplatíte výrazne menej, ako keby ste platili za každé poistenie osobitne.

 

7. Dodatočné zľavy

Pri uzatváraní PZP si môžete uplatniť zľavu ak máte v poisťovni už uzatvorenú zmluvu alebo ak máte dieťa do 15 rokov.

Ako môžete získať dodatkové zľavy?

  • Ak máte dieťa do 15 rokov
  • Ak máte uzatvorené iné produkty v poisťovni AXA
  • Ak máte aspoň jeden produkt v poisťovni ČSOB alebo OTB Banke
  • Ak máte aspoň jedno poistenie v Groupama poisťovni
  • Ak máte uzatvorené zdravotné poistenie v Union poisťovni
  • Ak máte aspoň jeden produkt vo Wustenrot poisťovni

 

Bonusový tip

Pri povinnom zmluvnom poistení máte ako možnosť vybrať si z celej škály pripoistení. Najčastejšie ponúkané pripoistenia sú poistenie čelného skla, pripoistenie proti zvery, poistenie batožiny, úrazové poistenie sedadiel a mnoho ďalších. Ak chcete ušetriť čo najviac, tak potom si neuzatvárajte tieto pripoistenia.  Mojou radou ale je, aby ste zvážili aspoň úrazové pripoistenie sedadiel. Toto pripoistenie je pomerne lacné ale v prípade nehody vám pomôže prekonať ťažké obdobie po nehode. Dostanete zaplatené v prípade smrti, trvalých následkov, v prípade zlomenín a iných úrazov a budete dostávať denné odškodné. Ďalším pripoistením, ktoré odporúčam hlavne na Orave a v okolí je pripoistenie proti zvery. Kto sa stretol s nehodou kde divá zver podbehla pod auto vie, že auto je po takom náraze úplne zdemolované. Vďaka tomuto poisteniu získate peniaze na opravu vozidla, ktoré by ste museli hradiť z vlastného vrecka. A tretie pripoistenie ktoré odporúčam je pripoistenie čelného skla, vďaka ktorému získate peniaze na výmenu čelného skla v prípade ak vám do skla odskočí napríklad skalka.

Verified by MonsterInsights