Pavol Balák – Poistenie & Financie

noveECV

Pripravte sa na poriadnu zmenu! Budeme mať nové EČV.

Poslanci NRSR schválili nový zákon, ktorý sa týka zmien pri EČV. Podľa úpravy novely by sme mali po novom mať celoslovenské evidenčné čísla, na ktorých už nebude skratka okresu a možnosť preniesť si svoju EČV na ďalšie vozidlo.

Prichádza novinka ohľadom EČV – na poznávacej značke viac okres nenájdeme

Čoskoro by mohla svetlo sveta uzrieť novela zákona, ktorú pripravuje skupina koaličná skupina poslancov. V národnej rade SR to schválilo 105 zo 129 poslancov. Tento zákon by mal byť platiť od 1. Marca 2022. Nič ešte nie je úplne platné, najprv to musí schváliť prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Najväčšou novinkou pre Slovákov bude že sa zavedú celoslovenské evidenčné čísla, na ktorých už nebude skratka okresu. Druhá zmena ktorá sa Slovákov dotkne je, že tabuľka s evidenčným číslom vozidla (EČV) sa bude môcť preniesť  z pôvodného na nového majiteľa vozidla na nového a to bez ohľadu na to, či má v danom okrese trvalé bydlisko.

Dôvodná správa poslancov uvádza že viazanosť EČV na okres trvalého bydliska sa úplne vypustí a zároveň sa navrhuje možnosť ponechať EČV pre predávajúceho pri zmene držby vozidla a inú osobu. Znamená to že predávajúci si bude môcť  EČV svojho pôvodného vozidla použiť na ďalšie auto.

Štátu by to malo ušetriť značné finančné prostriedky, ktoré musia vynakladať na nákup nových EČV ale taktiež to odľahčí náklady jednotlivcom. Ako vedľajšiu výhodu poslanci uvádzajú aj priaznivý vplyv na ekológiu.

Taktiež bol schválený aj návrh poslanca Mariána Viskupiča, podľa ktorého sa zavedú celoslovenské evidenčné čísla. Na našich evidentných číslach už tak viac neuvidíme na začiatku okres.

Súčasný model zadávania evidenčného čísla:

Napr. BA123XY

Kde prvé dve číslice udávajú okres. Stred tvorí trojčíslie (001-999). A posledné dva znaky  sú písmená od AA po ZZ.

Nové poznávacie značky sa začnú číslovať od čísla AA-001AA postupne ďalej.

„Vzhľadom na navrhované viazanie evidenčného čísla na vozidlo, respektíve na možnosť prenositeľnosti evidenčného čísla, stráca skratka okresu na evidenčnom čísle relevanciu,“ uvádza poslanec Milan Viskupič (SaS) pre Aktuality.sk

Slováci budú mať o novom možnosť ponechať si svoje pôvodné EČV

Na možnosti vytvoriť si svoju vlastnú EČV sa nič nezmení. Túto možnosť budú mať Slováci aj naďalej a bude sa limitovať podobne, ako je to v súčasnosti. Znamená to že nebude sa dať zvoliť si evidenčné číslo ktoré sa prideľuje diplomatickým vozidlám ani EČV v štandardnom formáte alebo tzv. zvláštne a osobitné EČV. Po spustení zákona sa môže stať že dostanete pôvodný formát evidenčného čísla a to z dôvodu že sa budú musieť minúť skladové zásoby.

Poznávacie značky si budete môcť odložiť aj doma, bez toho aby mali pridelené vozidlo. Najdlhšie to bude avšak jeden rok. Podľa nového zákona budete môcť svoju poznávaciu značku na autách používať aj opakovane. Výnimkou sú iba prípady evidenčných značiek ktoré boli v minulosti stratené alebo odcudzené.

Ak v súčasnosti  majiteľ svoje vozidlo predá a to auto ostane v okrese, ostane na tom aute aj rovnaké evidenčné číslo a v systéme ostane rovnaké EČV. V prípade že majiteľ vozidlo predá mimo okres, vlastník bude tým pádom z iného okresu, zmenený  bude tým pádom aj trvalý pobyt a tak sa musí zmeniť aj EČV vozidla.

Nový zákon zruší tzv. dvojkrokové oznamovanie prevodu držby vozidla na inú osobu.

Súčasný postup:

  1. Pri predaji vozidla musel ísť majiteľ na dopravný inšpektorát
  2. Toto auto následne odhlásil
  3. Nový majiteľ musel ísť na dopravný inšpektorát svojho okresu
  4. Tam si toto nové vozidlo prihlásil

Podľa nového zákona sa bude dať celý tento postup urobiť naraz v jednom kroku a jednom mieste, na dopravnom inšpektoráte kdekoľvek na území Slovenskej republiky.

Obce budú môcť pokutovať občanov za zlé parkovanie

Schválená novela zákona taktiež zvyšuje kompetencie obcí. Tie budú môcť po novom vydávať pokuty za porušenia pravidiel cestnej premávky. A to na úseku zastavenia a státia vozidiel. Ide hlavne o porušovanie prednostného práva na parkovanie rezidentov.

Obce doteraz takúto možnosť nemali a mohli takúto zodpovednosť uplatňovať výhradne iba cez políciu. Problém nastával v tom že obrazové záznamy obcí sa nepovažovali za dôkazy. 

Teraz budú mať obce možnosť pokutovať majiteľa vozidla za porušenie jeho povinností a tak budú môcť zabezpečiť, aby pri prevádzkovaní jeho motorového vozidla boli dodržiavané pravidlá cestnej premávky. Ide hlavne o zákaz zastavenia alebo státia vozidiel v konkrétnej obci.

 

Koľko to bude štát stáť? 

Investície na tento zákon, náš štát vyjdú pomerne draho. Budú potrebné investície vo výške 800 000 €,  ministerstvo dopravy bude potrebovať 500 000 € a ministerstvo vnútra ďalších 400 000 €.

Takisto sa budú musieť upraviť kompetencie obcí, čo sa bude pohybovať okolo 2,2 milióna eur. 

Pomoc by mala prísť z Európskej únie.

Verified by MonsterInsights