Pavol Balák – Poistenie & Financie

Ako si zaobstarať cestovné poistenie v čase koronavírusu?

Mať kvalitné cestovné poistenie pri cestovaní je úplne dôležité. Výber cestovného poistenie v čase korona krízy môže ale byť naozaj náročná záležitosť. Poisťovne síce ponúkajú cestovné poistenie ale v prípade nakazenia koronavírusom na cestách sa môže stať že budete mať problém s plnením. Naše poisťovne totižto ponúkajú poistenie s plnením v prípade nákazy koronavírusom iba v takzvaných bezpečných krajinách Bezpečné krajiny sa neustále menia, v súčasnosti Slovensko registruje iba deväť takýchto krajín. Riešením môže byť bezplatné poistenie od leteckého dopravcu alebo turistickej destinácie, k dispozícii je tiež novinka od dvoch slovenských poisťovní.

Aká je situácia s cestovným poistením a nákazou koronavírusom na Slovenskom trhu?

Viacero Slovenských poisťovni reagovali na situáciu ohľadom vírusu Covid-19 upravenou ponukou cestovného poistenia. Niektoré Slovenské poisťovne už v roku 2020 do svojej ponuky zahrnuli poistné krytie v prípade hospitalizácie v nemocnici ak sa nakazíte vírusom Covid-19 na dovolenke. Takisto si môžete pripoistiť liečebné náklady alebo náklady pri repatriácii do vlasti. Niektoré poisťovne do svojej ponuky zaradili poistenie pre klientov, ktorý sa rozhodnú stráviť zimnú dovolenku aj v niektorej z rizikových krajín. 

Nové poistenie od poisťovne Union – Pandemic, vám poskytne plnenie v prípade cesty do akejkoľvek krajiny sveta bez ohľadu na epidemiologickú situáciu či odporúčania rezortu zahraničných vecí.

Čo vám kryje poistenie od Unionu – Pandemic?

 • ubytovanie počas nariadenej karantény,
 • ambulantné ošetrenie vrátane predpísaných liekov,
 • hospitalizáciu či prepravu domov,

„Ak má klient v rámci individuálneho cestovného poistenia dojednané aj poistenie storna objednanej služby a ochorie ešte pred cestou do zahraničia, poistenie kryje aj úhradu storno poplatku za zrušenie objednanej služby v prípade nariadenej domácej karantény a tiež v prípade nevpustenia do hromadného dopravného prostriedku,“ uvádza hovorkyňa poisťovne Union Beáta Dupaľová-Ksenzsighová. Toto poistenie má poisťovňa v blízkej budúcnosti platiť aj pre účastníkov zájazdov do zahraničia, ktoré organizujú cestovné kancelárie.

Podobné poistenie od prvého februára 2021 spúšťa aj poisťovňa Uniqa. Poistenie od Uniqi bude garantovať klientom cestovných kancelárii krytie nákladov na ambulantné ošetrenie, lieky repatriáciu alebo hospitalizáciu v nemocnici v prípade nakazenia sa vírusom Covid-19. Výhodou tohto poistenia je že platí aj v prípade vycestovania do rizikových krajín.

Čo to je zelený zoznam MZV?

Pre väčšinu poisťovní je dôležitý takzvaný zelený zoznam MZV. Aby ste mali nárok na plné poistné plnenie v prípade nákazy koronavírusom, musí sa krajina nachádzať v zelenom zozname MZV. Znamená to, že aj keď si vybavíte poistenie do niektorej krajiny keď idete na dovolenku,  v prípade nákazy koronavírusom nebudete mať nárok na poistné plnenie. Poistenie je totiž v prípade väčšiny poisťovní platné v plnom rozsahu iba v krajinách, ktoré sú označené rezortom ministerstva zahraničia ako „zdravotne bezpečné krajiny“

V prípade ak vycestujete do krajiny ktorá je označená ako „zdravotne bezpečná krajina“ a epidemiologická situácia krajiny sa zmení počas vašej dovolenky.  Vaše poistenie bude platiť aj naďalej.

Na tomto zozname sa nenachádza 95% krajín sveta. Ak teda navštívite krajinu ktorá sa na tomto zozname nenachádza, nakazíte sa koronavírusom a budete si chcieť uplatniť vašu poistku. Môžete na plnenie zabudnúť.

Ktoré krajiny sa nachádzajú na zelenom liste MZV? 

 • Austrália,
 • Čínska ľudová republika,
 • Fínsko,
 • Island,
 • Južná Kórea,
 • Nórsko,
 • Nový Zéland,
 • Singapur,
 • Taiwan

Krajina kde plánujeme ísť je v oranžovej zóne, čo máme robiť?

V oranžovej zóne sa nachádzajú krajiny ktoré vykazujú zlepšujúcu sa epidemiologickú situáciu, no pri návrate na Slovensko budete musieť ostať v niekoľkodennej karanténe alebo budete musieť mať platný PCR test.

Najlepším riešením je keď zavoláte do príslušnej poisťovne alebo túto službu necháte na svojho poistného agenta, a preveríte si aké sú možnosti cestovného poistenia v tejto krajine. Poisťovňa AXA ponúka posúdenie krajín do 24 hodín.

Čo vám poisťovne v súvislosti s koronavírusom pri cestovaní nepreplatia? 

 • Okrem spomínaných produktov od poisťovní Union či Uniqa sú podmienky slovenských poisťovní približne rovnaké.Ak cestujete do krajín ktoré sú na „červenom“ zozname krajín, vaše cestovné poistenie síce platí. Ale poisťovňa vám nepreplatí nič čo súvisí s nakazením koronavírusu.
 • Poistné plnenie vám nebude zaplatené ani v prípade ak nedodržiavate pandemické opatrenia danej krajiny.. To znamená nenosenie rúška, porušenie zákazu vychádzania, alebo ak sa budete zdržiavať mimo povolených oblastí. Z cestovného poistenia tiež nie sú hradené náklady na testovanie voči koronavírusu, ktoré nebolo nariadené ošetrujúcim lekárom. 
 • Klasické cestovné poistenie v  bezpečnej krajine väčšinou nekryje všetky náklady súvisiace s karanténou, ako je napríklad zabezpečenie stravy a ubytovania. Vyriešiť to môžete poistením od AXA (ktorá sa mení na Uniqu). Tá tieto dodatočná náklady pokrýva, háčik je v tom že sa musí jednať o nariadenú preventívnu karanténu a nesmie to byť v rámci dohodnutého ubytovania a stravovania poistného. Toto poistenie kryje aj náklady ak potrebujete zabezpečiť  návrat a nie je možné využiť pôvodne plánovaný spôsob dopravy.
 • Je dôležité vedieť že v prípade že ak zrušíte dovolenku z obavy zo šírenia koronavírusu, poisťovňa vám neposkytne žiadne plnenie.Plneni krytia pri platení  stornopoplatkov je možné zaplatiť, iba ak ide o nepredvídateľné situácie, ako sú napríklad zatvorenie hraníc, zrušenie letov a podobne. 
 • Slovenské poisťovne vám automaticky a bezplatne predĺžia platnosť cestovného poistenia v plnom rozsahu na celé obdobie pobytu v karanténe v prípade že v prípade vycestovania do bezpečných krajín uviaznete v karanténe kvôli koronavírusu.

Máte nárok na preplatenie testovania?

Cestovné poistenie v takzvanej bezpečnej krajine kryje najmä situácie po pozitívnom teste na COVID-19 vo finálnej destinácii. Myslí sa tým prípadná hospitalizácia, liečebné náklady, prípadne storno poplatky spojené s nenastúpením na pobyt v hoteli. 

Testovanie na Covid-19 nie je štandardne zahrnuté v ponuke poistných produktoch našich poisťovní. V jednom prípade si môžete nárokovať na preplatenie covid testu.  Je to v prípade, keď testovanie slúži na určenie diagnózy, pretože môže byť ohrozené vaše zdravie alebo život, a je nevyhnutné  test vykonať. Väčšina testovania sa však vykonáva na letisku, kde ľudia často nemajú žiadne príznaky, alebo v povinnej karanténe, a v týchto prípadoch si nemôžete nárokovať na preplatenie testu.

Asistenčné služby pri cestovnom poistení

V prípade nákazy, vám asistenčné služby môžu byť veľmi nápomocné. Asistenčné služby majú niektoré služby v balíku cestovného poistenia alebo môžu byť zarnuté v doplnkových službách. Ak máte v cestovnom poistení zahrnuté aj asistenčné služby, máte k dispozícii telefonickú službu počas celého dňa (takáto služba funguje 24 hodín, 7 dní v týždni). V rámci asistenčných služieb vám pracovník poisťovni pomôže s nájdením najbližšieho zdravotného zariadenia alebo zorganizuje váš odvoz do nemocnice.

Niektoré krajiny začali sami poisťovať turistov pre prípad nákazy koronavírusom

HDP niektorých krajín je vo veľkej miere závislé od turistov a cestovného ruchu. Musia preto riešiť aj potrebu cestovného poistenia turistov. Niektoré krajiny sa inšpirovali aerolíniami a začali po ich vzore poisťovať turistov v prípade ochorenia koronavírusom. Niektoré krajiny to robia bezplatne, iné za nízke poplatky. Toto špeciálne poistenie, vám uhradí náklady na zdravotnú starostlivosť alebo zmenu leteniek v prípade, že sa počas dovolenky nakazíte vírusom Covid-19.

Dominikánska republika prišla s takýmto poistením ako prvá. V tejto krajiny sa môžete do 30.4.2021 bezplatne poistiť. Dominikánska republika poisťuje všetkých turistov bez ohľadu na národnosť alebo štátnu príslušnosť. Jediná podmienka je že sa musíte ubytovať v hoteli.

Kanárske ostrovy po vzore Dominikánskej republiky začali ponúkať podobný typ poistenia . V tejto krajine ste si mohli tiež zaobstarať bezplatné poistenie ak ste boli ubytovaný v hoteli. Žiaľ táto ponuka platila iba do konca minulého kalendárneho roka. Pre lockdown v Španielsku ale aj v takmer celej Európe sa táto krajina rozhodla ukončiť tento túto ponuku.

Portugalsko. Takisto poisťuje svojich turistov. Avšak na konci januára 2021 uzatvorili hranice. Poistenie si môžete zadovážiť aj pri vstupe do Turecka alebo Uzbekistanu. Takéto poistenie je potrebné urobiť individuálne a budete si musieť priplatiť. 

Ak plánujete na zimnú alebo letnú dovolenku je potrené situáciu ohľadom cestovného poistenia neustále sledovať. Pretože epidemiologická situácia sa neustále mení v Európe aj vo svete. V prípade cestovania, cestovné poistenie určite nezanedbajte a nenechávajte nič na náhodu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Verified by MonsterInsights