Pavol Balák – Poistenie & Financie

Aktuálna ekonomická situácia a jej dopad na úrokové sadzby – Október 2023

Svet ekonomiky je neustále v pohybe a podlieha rôznym vplyvom, ktoré majú výrazný dopad na úrokové sadzby. Tie môžu mať veľký vplyv ako na jednotlivcov, tak aj na firmy. Často od toho záleží to, či budú mať jednotlivci alebo firmy  dostatočné príjmy na získanie hypotéky alebo nie. V článku si rozoberieme ako globálne,  tak aj lokálne faktory, ktoré majú vplyv na úrokové sadzby.

Aká situácia je vo svete?

Priemer globálneho HDP je z dlhodobého hľadiska 3,3%. V roku 2020 bol prepad až takmer -3%. Bolo to zapríčinené hlavne Covidom. Ďalšie dva roky sa niesli v znamení rastu. V roku 2021 to bolo až +6% a v roku 2022 svetové HDP bolo nad 3%. Z dlhodobého hľadiska medzinárodný menový fond predpovedá rast.

Recesiu však nemôžeme v blízkej budúcnosti vylúčiť. Vždy, keď sa v minulosti navyšovali úrokové sadzby, tak to viedlo k recesii. Tak ako môžete vidieť na Grafe od Commerzbank Research,  úrokové sadzby v Nemecku aktuálne rastú a vždy pri raste úrokových sadzieb prišla aj recesia.  To všetko má vplyv na to, že situácia na finančných trhoch je stále napätá.  

Zdroj: VÚB Analýza, Október 2023

Úrokovým sadzbám sa venoval aj Independent Study Project (ISP). Tento inštitút vydal scenár, kde nepredpovedajú zvyšovanie sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB). Aktuálne úrokové sadzby ECB sú na úrovni 4,5%, v Americkej obdobe obdobe centrálnej banky – FED je základná úroková sadzba o 1 percentuálny bod vyššia.

Na základe prognózy ISP to vyzerá, že úrokové sadzby sú aktuálne na svojom vrchole.  Na týchto hodnotách by sa mali držať okolo jedného roka. Potom by už konečne malo prísť  to čo všetci očakávame a to pokles úrokových sadzieb, ten by mal nastať v druhej polovici roku 2024.

Prvé poklesy  by sme mali pozorovať v USA, kde sa prognózuje jún 2024. V ECB k tomuto znižovaniu príde o niečo neskôr a to v septembri 2024.

Netešte sa však príliš, rýchlosť klesania nebude raketová a tieto úrokové sadzby by mali klesať pozvoľne. Na úrovni okolo 2,5% by sme sa v Eurozóne mali dosť v januári 2027.

Prosím tieto informácie berte ako prognózu. Nikto nemá kryštálovú guľu, aby sa za to vedel zaručiť. Tak ako nikto nepredpovedal, že príde Covid alebo vojna na Ukrajine. Tak môžu prísť udalosti, o ktorých ešte teraz nemôžeme vedieť.

A ako to vyzerá na Slovensku?

Aktuálny vývoj HDP a zamestnanosti je priaznivý. Ekonomike sa na Slovensku darí. Rastie HDP aj zamestnanosť. Toto si aktuálne nemôžu povedať ani v Nemecku či v Čechách, čo je veľmi dobrá správa. V roku 2023 je odhadovaný rast  HDP na úrovni okolo 1,8%.

Nedá mi ihneď pripomenúť, že tieto úspechy sú hlavne vďaka Eurofondom a míňaním vlády na úkor našej budúcnosti. V žiadnom štáte v Eurozóne sa dotácie a úspory nemíňajú tak štedro ako na Slovensku. Napríklad vládna podpora domácnostiach v oblasti energií je u nás najvyššia v celej Eurozóne. Ďalší nepríjemný fakt je, že miera úspor domácnosti je mimoriadne nízka.

A toto sa nedá z dlhodobého hľadiska ustáť. 

Najväčší problém je ten, že Slovensko starne. Z demografického hľadiska sa rodí čoraz menej detí a ľudí v produktívnom veku je najviac v histórii. A keď k tomu pripočítame, že verejné financie na Slovensku sú na tom najhoršie v celej EÚ tak to je časovaná bomba. Stačí sa iba pozrieť na to v akom stave je Sociálna poisťovňa, prelievajú peniaze z jedného chlievika do druhého a hasia tam kde to najviac horí.

Zdroj: www.iz.sk (demografický vývoj na Slovensku)

Teraz trochu odbočím od hypoték. To, že neustále omieľam o tom ako si máte urobiť druhý pilier, ak sa vám dá tak aj tretí pilier a odkladať si aj pomimo. Tak to nehovorím pre srandu králikov. Mojej generácii a generácii po mne reálne hrozí, že na dôchodky nebude. Respektíve bude ale nebude to stačiť na dôstojný život. Neberte to prosím na ľahkú váhu a začnite so šetrením na dôchodok čo najskôr.

Ale teraz späť k situácii na Slovensku a aký to má vplyv na hypotéky.

Riziková prirážka podľa Eurostatu stúpla Slovensku najviac pomedzi všetkých krajín v Eurozóne. To znamená, že ceny úverov stúpajú.

Ešte začiatkom roka 2022 sme mali jedny z najnižších úrokových sadzieb pri nových hypotékach v celej Európe. To už však neplatí a sme okolo Európskeho priemeru. Pri nových hypotékach sme dokonca na štvrtom mieste od konca.

Tieto fakty majú vplyv aj na realitný trh. Oproti júlu 2022 nehnuteľnosti zlacneli o 9%.

Čo z toho vyplýva pre bežných ľudí?

Ľudia by sa mali v prvom rade naučiť sporiť.  Podľa NBS, Slováci za posledný rok a pol minuli všetky peniaze čo zarobili a k tomu ešte aj minuli úspory, ktoré si nasporili počas pandémie.

Stojíme pred demografickou krízou a kým iné krajiny v Eurozóne do nej vstupujú s nasporenými aktívami, tak Slovensko je jedno z najchudobnejších krajín.  Pomôcť môže to, že sa zníži inflácia a taktiež aj ďalšie navýšenie úrokových sadzieb.

Slovenská ekonomika dlhodobo žila na úkor budúcnosti, to sa nedá dlhodobo udržať. Podľa ISP sú síce úrokové sadzby na vrchole ale ich dopad na ekonomiku ešte len príde.

Napriek tomu, že tento článok sa mal venovať prevažne úrokovým sadzbám, nedalo mi to odbočiť k inému problému, ktorému musíme čeliť a to je naučiť sa šetreniu.

Čo môžu znamenať slovenské voľby pre hypotéky a úrokové sadzby?

Aktuálne už poznáme víťaza parlamentných volieb 2023. Je to strana Smer sociálna demokracia. Aktuálne ešte nepoznáme zloženie koalície,  no už teraz môžeme povedať, že všetky populistické sľuby ako pomoc ľuďom so splácaním hypoték je nereálne uplatniť.  Štát na to nemá peniaze a zároveň banky neevidujú nárast zlyhávaných úverov na bývanie.

Ak sa do takejto situácie napriek tomu dostane, banky to riešia individuálne a vždy sa snažia nájsť riešenie napríklad v podobe upraveného splátkového kalendára.

Niektoré politické strany hovorili o bonifikácii úrokových sadzieb. To znamená, že úrokové sadzby by sa platili z ďalšieho odvodu, ktorým by boli banky zaťažené. Toto by bolo kontraproduktívne riešenie, pretože aj centrálna banka chce aby boli banky ziskové a tým pádom by mohli poskytovať výhodné úvery. Keby boli ale zaťažený, tak by si mohli pýtať ďalšie poplatky a tým pádom by to bolo pre ľudí ešte drahšie.

Zdroj: www.aktuality.sk (ilustračná foto)

Moje odporúčanie pre tých, čo uvažujú nad hypotékou

Chcete vlastné bývanie, no čakáte, kým budú úrokové sadzby klesať?

Moja rada je: Nečakajte.

Úrokové sadzby síce budú klesať, ale nebude to hneď a ak chcete bývať, je lepšie do toho ísť čo najskôr a to z dôvodu, že nehnuteľnosti sú aktuálne o niečo lacnejšie ako rok dozadu a hlavne, nič nestojí za ten pocit vlastného bývania.

A čo ak úrokové sadzby náhle klesnú? Za určitý poplatok vám banky dorovnajú úrokovú sadzbu na aktuálnu.

Verified by MonsterInsights