Pri rozhovoroch s klientmi aj neklientmi dostávam neustále argumenty o tom, ako oni nepotrebujú myslieť na svoj dôchodok pretože sa ho vraj ani nedožijú. Je to ale naozaj tak?
Podľa agentúry SITA sa za poslednú dekádu zvýšil priemerný vek Slovákov o 2,5 roka. Muži sa priemerne dožívajú 73,8 roka a ženy dokonca o sedem rokov viac.
Dlhovekosť
Podľa Britského vedeckého časopisu Lancet by mala byť dĺžka dožitia v niektorých krajinách až 90 rokov. Je to hlavne z dôvodu, že sa presadzuje zdravý životný štýl a kvalita zdravotnej starostlivosti neustále narastá.
Nesie to so sebou ale určité riziká. Jedným z týchto rizík je čas poberania dôchodku. Nikto predsa nechce aby sa mu úspory na dôchodok minuli po pár rokoch pobytu na dôchodku a potom zistia, že už nemajú z čoho dostávať dôchodok.
A čo štát? V roku 2005 na jedného dôchodcu pracovalo približne 6 ľudí. V roku 2050 sa predpokladá že na jedného dôchodcu budú pracovať iba dvaja ľudia. Čiže štát nebude mať na vyplácanie dôchodkov. Respektíve, dôchodky sa vyplácať budú ale bude to iba zlomok toho, čo dostávajú dnešný dôchodcovia (a to tiež nie je žiadna sláva).
Čoraz viac Slovákov chce ísť na dôchodok skôr
67,7% Slovákov sa vyjadrilo, že chce ísť dôchodku už v 60ke. Aktuálne je vek odchodu do dôchodku 64 rokov a tento vek bude narastať.
Priemerná penzia je momentálne na úrovni 516€. Z 517 respondentov sa až 86,5% vyjadrilo, že táto suma by im na živobytie nestačila. Vy si môžete taktiež odpovedať, či by ste z toho vyžili.
Na dôstojný dôchodok je dobré myslieť dopredu
Väčšina z nás si predstavuje prežiť starobu v okruhu svojich blízkych, niekde na záhradke, so psom alebo cestovaním. Na to je ale potrebné myslieť dopredu.
Slovenská republika už v roku 2003 pristúpila k rozsiahlej reforme dôchodkového systému, ktorý je postavený na troch samostatných pilieroch.
- Pilier – povinné dôchodkové poistenie
- Pilier – Starobné dôchodkové sporenie
- Pilier – Dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie
Tento systém pomáha ľuďom aby sa nemuseli spoliehať iba na pracujúcich ľudí, ktorý platia dane ale aby mali aj svoje vlastné úspory.
Vďaka druhému pilieru všetky vaše odvody nepôjdu do prvého pilieru ale jednu tretinu si budete odkladať na svoj vlastný účet. Do tretieho piliera zas idú príspevky od vášho zamestnávateľa a môžete vďaka nemu získať daňový bonus.
Je aj nejaká ďalšia cesta ako si zabezpečiť dôchodok?
Áno, existuje aj tzv IV. Pilier dôchodkového zabezpečenia. Ide o akékoľvek súkromné sporenie, ktoré je určené na dôchodok a je úplne dobrovoľné.
Za 4. dôchodkový pilier teda uvažujeme napríklad individuálne sporenie do podielových fondov, ETF fondov, nehnuteľností ale aj napríklad pasívny príjem z podnikania.
Toto je ale na samostatnú tému. Je fajn iba podotknúť, že ak sa rozhodnete sporiť aj v 4. pilieri, dávajte si pozor na vysoké poplatky ktoré si berú finančný agenti, finančné inštitúcie
Napriek tomu, že si môžete myslieť, že sa dôchodku nedožijete, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa ho dožijete a nebude krátky. Budujte si preto zodpovedne svoje úspory, z ktorých budete na dôchodku žiť a nie prežívať.
Zdroje
https://www.opoisteni.sk/poistny-trh/ja-sa-d-chodku-nedozijem-ale-co-ak-predsa-a-poriadne-dlheho/c:24329/
https://www.opoisteni.sk/spektrum/priemerny-d-chodok-nam-nestaci-do-penzie-chceme-ist-sk-r-robime-vsak-pre-to-malo/c:23878/
https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dochodkovy-system/dochodkovy-vek/
https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poistenie-dochodkovy-system/dochodkovy-system/