Pavol Balák – Poistenie & Financie

Čo je inflácia a aký má na nás dopad?

Čo je to Inflácia?

O inflácii hovoríme keď dochádza k rastu cien služieb a tovarov. Inými slovami to znamená, že dnes má jedno euro nižšiu hodnotu ako malo včera, čiže ide o zníženie hodnoty meny v priebehu času.

Všeobecne v ekonomike niektoré ceny tovarov a služieb rastú a niektoré klesajú, pri inflácii však ide o všeobecné zvyšovanie cien.

Opakom inflácie je deflácia. Deflácia je ekonomický jav, kedy dochádza k poklesu trhovej hladiny tovarov a služieb. Čiže peniaze narastajú na hodnote.

credit squeeze, taxation, purse-522549.jpg

Aký vplyv má inflácia na vás?

Hovorí sa, že inflácia vám ujedá z vašej peňaženky. Je to pravda, pretože pri rovnakom nákupe zaplatíte v priebehu času viac ako to bolo v minulosti.

Čo znamená inflácia pre vaše úspory?

Predstavte si, že na začiatku roka si do ponožky odložíte 1000€. Pri inflácii 10%, presne za 1 rok budú mať tieto úspory o 10% nižšiu hodnotu. Čiže v konečnom dôsledku budete chudobnejší o 100€. 

A aký vplyv má inflácia na úvery?

V prípade úverov má inflácia úplne opačný efekt. Ak je vaša úroková miera nižšia ako je miera inflácie, váš úver sa zmenšuje rýchlejšie ako sú náklady na úver, čiže úroky.

V konečnom výsledku môžeme povedať, že inflácia medzi 2 až 4% je v poriadku, pre ekonomiku je takáto inflácia zdravá a potrebná.

V prípade, že by bola inflácia záporná (tzv. deflácia o ktorej som písal vyššie), malo by to dopad na prácu mnohých ľudí. Podniky a závody by už nemali motiváciu vyrábať produkty, pretože to čo by  vyrobili by predali za menej ako sú ich reálne náklady. Tým pádom by prišlo k prepúšťaniu ľudí. Z tohto dôvodu sa Európska centrálna banka snaží držať infláciu okolo 2%.

euro, greece, euro crisis-888439.jpg

A čo inflácia dnes?

Kvôli situácii vo svete inflácia rastie nie len na Slovensku ale aj v celej Európskej únii. V októbri 2022 dosiahla inflácia na Slovensku 14,5%. Štatistický úrad vypočítal, že medziročný rast cien služieb a tovarov bol ešte dokonca vyšší a dosiahol takmer 15%.

V praxi to znamená, že napríklad potraviny boli v októbri 2022 drahšie o 26,8% ako v októbri 2021. Najviac to zasiahlo ceny chleba, obilnín, mäsa, syrov, mlieka, vajec a hlavne olejov a tukov. Oleje a tuky medziročne zdraželi až o polovicu.

Európska centrálna banka ako protiobranu používa zvyšovanie úrokových sadzieb. Ktoré sa momentálne pohybujú nad 2%. Cieľom ECB je znížiť infláciu na požadované 2%.

Medzi krajinami Eurozóny je najvyššia inflácia v Baltských krajinách a to až nad 20%. Slovensko je nad priemerom eurozóny, kde je inflácia 10,7%.

Aké sú progózy na budúci rok?

Na rok 2023 existujú dva scenáre. Ak by sa ceny v najbližšom roku nemenili, tak by na začiatku roka mohla inflácia klesnúť na 10-11% a priemerná inflácia by sa mohla pohybovať na úrovni 4%.

Oveľa pravdepodobnejšie ale je, že s 40 až 50% nárastom cien energií k takémuto scenáru nepríde a inflácia bude klesať oveľa miernejšie a neskôr. Takže je potrebné sa pripraviť, že inflácia môže narásť až na 20% a potom bude pozvoľna klesať. K tomu ale môže pomôcť iba masívna korekcia energií.

new year's resolution, goals, success-7400068.jpg

Ako sa teda pred infláciou brániť?

Je dôležité sledovať, či nám rovnako ako inflácia rastie aj plat a či sa nám aspoň o výšku inflácie zvyšujú naše úspory.

Vaše peniaze ochránite len v prípade, že budete dosahovať dlhodobý výnos.

Tu je mojich pár rád na záver:

  • Na bežnom účte si nechávajte iba minimum peňazí, ktoré potrebujete na bežný život
  • Ostatné peniaze držte na investičných účtoch
  • Investičné produkty vyberajte s rozumom a skúmajte ich rizikovosť
  • Pri investovaní nehľadajte senzácie a špekulácie

Zdroje:

https://5penazi.sk/rady-pre-vas/co-je-inflacia/

https://www.finreport.sk/ekonomika/analyza-najvyssia-inflacia-nastane-na-zaciatku-nasledujuceho-roku-o-jej-vyske-rozhodnu-ceny-energii/

https://www.finreport.sk/ekonomika/inflacia-na-slovensku-opat-poskocila-nahor-v-oktobri-2022-sa-zastavila-na-14-9/

https://www.ecb.europa.eu/ecb/educational/explainers/tell-me-more/html/what_is_inflation.sk.html

Verified by MonsterInsights