Pavol Balák – Poistenie & Financie

real estate, homeownership, homebuying-6688945.jpg

Aktuálna situácia úrokov a úverov na Slovensku: čo očakávať v roku 2023

Rok 2022 sa niesol v znamení prudkého nárastu úrokových sadzieb hypoték, čo spôsobilo šok pre mnohých ľudí. Predtým boli úroky na bývanie na historickom minime, ale v priebehu pár mesiacov sa niekoľkonásobne zvýšili. Tento vývoj bol spôsobený rastom inflácie a eskaláciou konfliktu vo východnej Európe, ktoré zvýšili ceny zdrojov na medzibankovom trhu a táto zmena sa preniesla do zvyšovania úrokov v komerčných bankách. Sprísnenie menovej politiky a rast základnej sadzby ECB boli očakávané v dôsledku týchto udalostí.

Predpokladá sa, že úrokové sadzby na Slovensku budú v roku 2023 pomaly rásť. To znamená, že pre tých, ktorí chcú získať úver, môže byť vhodnejšie začať s hľadaním vhodného riešenia už teraz, kým sa úrokové sadzby nezvýšia. 

Treba mať na pamäti, že úrokové sadzby sa môžu zmeniť aj v budúcnosti a nikdy nie je možné s istotou povedať, ako sa budú vyvíjať. Aktuálne sa jedná o úroky vo výške okolo 2-3 % pre fixáciu na 1 rok, 3-4 % pre fixáciu na 3 roky a 4-5 % pre fixáciu na 5 rokov.

marketing, dollar, business-4646598.jpg

Z hľadiska rozhodovania o hypotéke je dôležité zvážiť viacero faktorov. Úrokové sadzby môžu neustále narastať, a preto môže byť výhodné hypotéku riešiť teraz, pretože nižšia úroková sadzba sa prejaví aj vo vyššej úspore na úrokoch počas splatnosti hypotéky. Zároveň je dôležité zvážiť, aké sú vaše finančné možnosti a ako dlho plánujete bývať v danom nehnuteľnom majetku.

Čo sa týka fixácie, väčšina ľudí sa rozhoduje pre fixáciu na 3 alebo 5 rokov. Fixácia na 10 rokov je síce výhodnejšia z hľadiska úrokovej sadzby, ale zároveň je to dlhšie obdobie a ak by sa v budúcnosti vyskytli zmeny, ktoré by vám nevyhovovali, mohlo by byť ťažšie s hypotékou manipulovať.

V prípade refinancovania hypotéky, ak vám skončila fixácia a máte vysoké úrokové sadzby, môže byť výhodné zvážiť refinancovanie. Avšak treba mať na pamäti, že pri refinancovaní sa môžu vyskytnúť poplatky spojené s predčasným splatením existujúcej hypotéky a taktiež je potrebné zvážiť, či sa vám vyplatí platiť nové úroky a poplatky súvisiace s novou hypotékou. Je teda potrebné zvážiť všetky faktory.

piggy money bank, piggy bank, save money-5085515.jpg

V závere je dôležité pamätať na to, že úroky a úvery sú významnou súčasťou finančného trhu a treba ich brať vážne. Je nutné vždy dobre zvážiť, či si môžete dovoliť úver a aké sú pre vás najvýhodnejšie podmienky. Nezabúdajte tiež, že ak máte problémy s splácaním úveru, je dôležité čo najskôr komunikovať so svojím poskytovateľom úveru a hľadať spoločné riešenie.

Verified by MonsterInsights