Pavol Balák – Poistenie & Financie

Rok 2023 sa bude niesť v znamení recesie. Čo robiť, aby ste na energiách ušetrili čo najviac?

Vyhliadky na rok 2023 sú na základe Národnej Banky Slovensko pesimistické. NBS odhaduje infláciu v lepšom prípade na úrovni 16% v tom horšom až 22%. Toto je spôsobené hlavne vývojom na svetových trhoch, rastom cien energií alebo aj Ruskou agresiou na Ukrajine. Národná banka Slovenska ďalej pripravila tri scenáre, kde v strednom scenári by sa mali zvýšiť náklady za energie v domácnostiach na približne dvojnásobok. Rok 2024 by sa mal výrazne zlepšiť. NBS očakáva rasť HDP približne o 3% a taktiež očakávajú pokles inflácie.

Poďme sa preto spoločne pozrieť, čo môžete urobiť aby ste čo najviac zredukovali náklady na energie.

Zbytočne neprekurujte.

Odborníci radia aby ste mali teplotu nastavenú na pocitovú hranicu ktorá je pre vás prijateľná. Pamätajte, že pri každom zvýšení teploty o 1°C zvýšite spotrebu energie o 6%. Platí to hlavne pri vykurovaní elektrikou alebo plynom. Ak vám bude v izbe teplo, je lepšie nevetrať ale skôr ubrať teplotu na regulačnej hlavici. Ďalšie rady: nezakrývajte radiátor oblečením pri sušení prádla alebo nedávajte pred radiátor nábytok a nechávajte odostreté žalúzie a rolety počas dňa.

Na stránke https://setrim.cz/ si viete veľmi rýchlo za pomoci generátora vyklikať, či bývate v byte alebo v dome, akým spôsobom vykurujete a akú plochu vyhrievate a stránka vám ukáže konkrétne úsporné opatrenia ktoré môžete zaviesť na ušetrenie energie.

blaze, fireplace, bonfire-2178749.jpg

Pozor na spotrebiče a svietenie.

Odídete z domu a nechávate svoje spotrebiče pozapínané v elektrike? Tak potom vitajte v klube, robím to tiež, tak ako takmer každý. Odpojením TV, Playstation alebo Wifi routra dokážete ročne ušetriť aj až 40€.

A čo svietenie? Až desatina všetkej elektrickej energie sa v domácnostiach minie na svietenie. Preto moja rada znie: zhasínajte vždy keď je to možné, nenechávajte zasvietené keď odchádzate z miestnosti, ak je v izbe pološero tak nesvieťte a nakoniec, pri čítaní si radšej zasvieťte malú lampičku a neosvetľujte celú miestnosť.

lamp, light, hand-2663053.jpg

Varenie a pranie

Variť a prať musí každý, no dá sa to robiť aj tak aby sme pri tom ušetrili. Pri varení dbajte hlavne na to aby ste nevarili v malých hrncoch na veľkej platničke a naopak.

Pijete kávu alebo čaj? Potom si dávajte pozor na to koľko vody zohrievate. Ak dva krát denne zohrejete 1 liter vody a využijete iba polovicu. Je to 365 litrov teplej vody ročne ktorú nevyužijete.

A čo pranie? Tam platia podobné pravidlá ako pri varení. Neperte poloprázdnu práčku, snažte sa práčku naplniť čo najplnšie, perte pri úsporných programoch a pri nižšej teplote. A namiesto sušičky radšej zvoľte sušenie na slnku.

potatoes, cook, pot-544073.jpg

Typov a rád je neurékom. Ak vás táto problematika zaujíma a chcete vedieť viac užitočných tipov ako ušetriť v týchto náročných časoch, pozrite stránku ministerstva ekonomiky Slovenskej republiky tu: https://www.economy.gov.sk/setrime

Zdroje:

https://www.finreport.sk/ekonomika/top-11-rad-ako-mozete-usetrit-na-energiach-vo-svojej-domacnosti-1-cast/

https://www.economy.gov.sk/setrime

Verified by MonsterInsights