Pavol Balák – Poistenie & Financie

urazovepoistenie

5 vecí, na ktoré by ste si mali dávať pozor pri výbere úrazového poistenia

Kúpa životného poistenia je jedným z najdôležitejších finančných rozhodnutí. Vaše rozhodnutie ovplyvní vás, ale aj vašich blízkych. Životné poistenie je veľmi dôležité vyberať až po zvážení mnohých životne dôležitých aspektov. Ktorú spoločnosť si vybrať, aké by malo byť vaše krytie a akú sumu poistného môžete platiť každý mesiac. To sú niektoré z otázok, na ktoré potrebujete dobre premyslené odpovede. Tu je 5 najdôležitejších vecí.

Čakacia a karenčná doba

 Čakacia doba alebo ochranná lehota poisťovne je doba, v rámci ktorej poisťovňa neplní poistné plnenie z pripoistenia. Tento čas začína v momente podpisu zmluvy a trvá od 2 až do 18 mesiacov, v závislosti od pripoistenia či poisťovne.

 

Karenčná doba je v podstate taktiež čakacia doba, počas ktorej poisťovňa ešte nevypláca plnenie. S týmto termínom sa môžeme najčastejšie stretnúť pri poistení práceneschopnosti. Pre lepšiu predstavu tohto pojmu uvedieme príklad z praxe: Ak je pripoistenie PN od 1. dňa s karenčnou dobou 60 dní, znamená to, že PN musí trvať minimálne 60 dní, za ktoré poistený dostane plnenie. Ak by PN trvala menej ako 60 dní poistený by nemal nárok na plnenie, nakoľko karenčná doba bola porušená.

 

Zdravotný dotazník

 Je zaužívaným pravidlom, že poisťovňa si pred uzatvorením poistnej zmluvy s poistníkom overuje jeho zdravotný stav prostredníctvom zdravotného dotazníka. Pýtate sa z akého dôvodu? Je to kvôli ochrane pred podvodníkmi, ktorí už majú zhoršený zdravotný stav a takýmto spôsobom chcú od poisťovne iba získať peniaze. Poisťovňa na základe tzv. predbežného ocenenia zdravotného stavu poistníka posúdi prijateľnosť do poistenia. Každá poisťovňa posudzuje na základe svojich vlastných interných pravidiel. Je dôležité, aby ste zdravotný dotazník vyplnili svedomito. V prípade ak dotazník nevyplníte správne alebo zatajíte nejakú chorobu, môže sa stať, že vám poisťovňa nielenže nevyplatí peniaze, ale s najväčšou pravdepodobnosťou vypovedá zmluvu, pretože tento krok vyhodnotí ako podvod a v takom prípade má poisťovňa právo zmluvu vypovedať.

 

Rozpočet

 Rovnako ako pri každom inom type poistenia si určite rozpočet, ktorý bude v súlade s vašimi možnosťami. Termínované životné poistenie má tendenciu byť lacnejšie v porovnaní s celoživotným poistením; čo možno pripísať tomu, že poistná zmluva je účinná len počas určitého časového obdobia a skutočnosti, že sa v nej nevytvára žiadna peňažná hodnota. Ak máte skutočne obmedzený rozpočet je potrebné dôkladné zvážiť výber životného poistenia.

 

Uistite sa, že doba plnenia je krátka

Existuje mnoho životných poistiek, na ktoré sa dá veľmi ľahko kvalifikovať, no majú háčik – na dávku v prípade smrti si budete musieť počkať 2-3 roky. Uistite sa, že sa od nich budete držať ďalej. Po vašom úmrtí bude vaša rodina okamžite potrebovať financie, takže vaša poistka by mala mať funkciu rýchleho vyplatenia.

 

Výber správneho typu poistenia

Existujú dva základné druhy životného poistenia: termínované a trvalé. Termínované politiky vyplácajú konkrétnu dávku pri úmrtí a zostávajú v platnosti počas stanoveného obdobia. Termínované životné poistenie je možné zvyčajne uzavrieť na obdobie 5, 10, 15, 20 alebo 30 rokov.

Na druhej strane, trvalé životné poistenie zostáva v platnosti počas celého vášho života. Celoživotné poistenie vám umožňuje vybudovať peňažnú hodnotu, ktorú môžete neskôr čerpať. Keď sa rozhodujete medzi trvalým a termínovaným životným poistením, musíte posúdiť, čo od poistky skutočne chcete. Napríklad, ak sa niečo stane vášmu manželovi a vy potrebujete len dosť na pokrytie splátok hypotéky alebo kreditnej karty, termínová politika môže dávať najväčší zmysel.

Ak ste ohromení výberom a nie ste si istí, ako môže plán životného poistenia zapadnúť do vašich iných finančných cieľov vyhľadajte finančného poradcu, ktorý bude mať na pamäti vaše najlepšie záujmy a celým procesom vás prevedie.

Keď sa už rozhodnete pre životnú poistku, neurobte tú chybu, že ju strčíte niekde do šuplíka a zabudnete na ňu. Mali by ste si nájsť čas na pravidelnú kontrolu svojej poistky, aby ste sa uistili, že stále vyhovuje vašim potrebám.

Ak sa Vám článok páčil a chceli by  ste viac podobného a ešte zaujímavejšieho obsahu, pridajte sa do facebookovej skupiny Financie bez pátosu, kde môžete nájsť novinky zo sveta financií, investícii, poisťovníctva, bankovníctva kryptomien a mnoho ďalšieho. 

Pridajte sa do skupiny  zadarmo TU: https://www.facebook.com/groups/financiebezpatosu

Verified by MonsterInsights